Однією з найцінніших зернових культур у світі є озима пшениця. Проте на сьогодні сільгоспвиробники не завжди одержують стабільні врожаї, до того ж значна частка зерна не відповідає продовольчим кондиціям. В останні роки спостерігається зниження вмісту білка в зерні, а також погіршення інших технологічних показників його якості.
Для отримання високих урожаїв якісного зерна пшениці, ячменю та інших зернових культур, велике значення має організація системи удобрення. Аналіз урожайності зернових культур в Україні показує, що вони мають значний потенціал для її підвищення та поліпшення якісних показників зерна.
Позакореневі підживлення посівів можуть стати ефективним агротехнічним заходом у забезпеченні рослин мікроелементами впродовж вегетації. В посушливих умовах степової зони вони особливо ефективні, бо збільшують доступність поживних речовин і стимулюють їх засвоєння рослинами з ґрунту.
За даними Комісії з харчування ООН (ФАО), частка добрив у формуванні врожаю становить 30–50%, а в прирості врожаю — 50–70%. В Україні цей показник коливається від 30 до 40% і залежить як від кліматичних умов, так і родючості ґрунту, рівня агротехніки, норм і видів добрив й інших факторів. Добрива сприяють мобілізації поживних речовин у ґрунті, відтворенню родючості ґрунту, активізують фізіолого-біохімічні процеси в рослинах, впливаючи таким чином на врожай зерна і його якість. Результатами численних досліджень і сільськогосподарською практикою встановлено, що впродовж вегетації пшениці є основні «критичні» етапи, під час яких проявляється найбільша потреба в елементах живлення: кущіння, вихід у трубку, формування зернівки. Забезпечення рослин елементами живлення у ці фази сприяє формуванню оптимального стеблостою, стійкості до екстремальних умов і формуванню достатнього рівня врожайності високоякісного зерна.
Успішне проходження процесу загартування та вхід рослин у зиму з мінімальною кількістю вологи та максимальною кількістю цукрів у тканинах рослин є необхідною передумовою для успішної перезимівлі рослин. Частково це завдання вирішується ефективним передпосівним та припосівним удобренням. Не меншу роль відіграють стимулятори росту озимої пшениці та протруйники при обробці насіння. Зокрема, для передпосівної обробки насіння компанія «Wonder» пропонує добриво Wonder Leaf Wonder Micro. Цей продукт, окрім повного набору мікроелементів, містить також амінокислоти, гумінові кислоти, фульвокислоти, фітогормони та полісахариди. Завдяки цьому, Wonder Leaf Wonder Micro ефективно стимулює обмінні процеси в рослинному організмі, що забезпечує підвищення кількісної та якісної продуктивності рослин. Може використовуватись сумісно із протруйником. Норма витрати препарату – 1-1,5 л/т насіння.
Друга частина завдання полягає у тому, щоб правильно застосувати мікродобрива для озимої пшениці, іншими словами – провести правильне осіннє підживлення озимої пшениці у фазу 3-5 листків (ВВСН 13-15). Вирішальним у накопиченні необхідної кількості цукрів для перезимівлі є інтенсифікація процесу фотосинтезу. Тому бакова суміш для першого позакореневого підживлення посівів озимої пшениці повинна включати:
- Сульфат магнію Wonder Leaf MgS 16-32 – 5-10 кг/га або Wonder Leaf MgS 25-50 – 3-4 кг/га;
- Wonder Leaf Mono Mn 11 – 1 л/га;
- Wonder Leaf Mono Сu 6 – 1 л/га;
- Wonder Leaf Mono Zn 8 – 1 л/га.
Після застосування даних препаратів в рослин формується більше первинних цукрів, збільшується концентрація глюкози в клітинному соці та зменшується рівноважна кількість води в рослині. Дана особливість є обов’язковою для успішного загартування рослин, яке зазвичай відбувається у 2 етапи при температурі: 10-12ºС та 0-5 ºС.
Наступна обробка проводиться навесні, в період ранньовесняного відновлення вегетації. Метою цієї обробки є забезпечення посівів необхідними елементами живлення (грунт прогрівається повільніше, ніж повітря, і в цей період доступність поживних елементів з грунту знижена), стимуляція фотосинтетичної активності, посилення процесу закладки та формування генеративних органів. Для цього рекомендуємо до застосування наступну бакову суміш:
- Карбамід – 7-10 кг/га;
- Сульфат магнію Wonder Leaf MgS 16-32 – 5-10 кг/га або Wonder Leaf MgS 25-50 – 3-4 кг/га;
- Комплексне водорозчинне добриво Wonder Leaf Blue – 2-3 кг/га;
- Wonder Leaf Mono Cu 6 – 1 л/га.
Одним із найкритичніших періодів в онтогенезі зернових культур є фаза виходу в трубку. В цей час розпочинається закладка квіток в колосках та швидкий ріст колоса. Позакореневе підживлення в цей період значно покращує цей процес, а також запобігає відмиранню вже сформованих продуктивних стебел та покращує стійкість до несприятливих факторів навколишнього середовища. Обробку варто провести на початку виходу в трубку, а власне бакова суміш, з урахуванням вищесказаного, включатиме:
- Карбамід – 7-10 кг/га;
- Сульфат магнію Wonder Leaf MgS 16-32 – 5-10 кг/га або Wonder Leaf MgS 25-50 – 3-4 кг/га;
- Комплексне водорозчинне добриво Wonder Leaf Yellow – 2-3 кг/га;
- Wonder Leaf Mono Mn 11 – 1 л/га.
Наступним етапом для проведення позакореневого підживлення є поява та ріст прапорцевого листка. В цей період відбувається інтенсивний ріст та розвиток колосу, тому підживлення посівів у цей час сприятиме повноцінному формуванню зерна. Особливого значення дане підживлення набуває в умовах недостатнього зволоження. Рекомендована бакова суміш:
- Карбамід – 7-10 кг/га;
- Сульфат магнію Wonder Leaf MgS 16-32 – 5-10 кг/га або Wonder Leaf MgS 25-50 – 3-4 кг/га;
- Wonder Leaf Wonder Macro – 2-3 л/га.
Останнє підживлення проводиться в період наливання зерна. Дане підживлення має на меті посилення фотосинтетичної активності рослин та підвищення маси 1000 насінин, тому часто його ще називають «якісним». Рекомендована бакова суміш:
- Карбамід – 3 кг/га;
- Сульфат магнію Wonder Leaf MgS 16-32 – 5-10 кг/га або Wonder Leaf MgS 25-50 – 3-4 кг/га;
- Комплексне водорозчинне добриво Wonder Leaf Red – 2-3 кг/га.