Агроном – терапевт для рослин - WONDER
/28 Листопада 2022

Агроном – терапевт для рослин

З самого початку існування Homo sapiens люди потребували кількох професій, завдяки яким вони могли розвиватися та налагоджувати свій побут. Одні з найважливіших ремесел на той час були агроном і лікар, актуальність яких не вичерпується і в наш час. Методи та процеси роботи лікарів вже досконало вивчена нами виходячи із звичних життєвих ситуацій, що стосується агронома, специфіка його роботи для багатьох все ще залишається загадкою. Саме зіставляючи ці дві професії, пропоную вам розібратися в специфіці роботи агронома, що надалі може допомогти вам уникнути деяких помилок і винести уроки, які допоможуть збільшити врожай.

Кожен із нас неодноразово звертався до лікаря для того, щоб вирішити певні проблеми, які можуть виникнути в нашому організмі. Не бажаючи того, ми йдемо до лікарні, звертаємось до свого сімейного лікаря. Він уважно вислуховує проблему та можливо здійснює деякі маніпуляції. Далі перенаправляє до вузько спеціалізованого лікаря, який має велику компетенцію та досвід у тому чи іншому питанні.

Давайте розглянемо детальніше процес агрохімічного аналізу на наступному прикладі.

Ґрунт – це той самий організм, у складі якого є як мінеральні, так і органічні речовини, у тому числі і велика група специфічних сполук, що беруть участь у освіті ґрунту. Невід’ємну частину ґрунту становлять живі організми: кореневі системи рослин, тварини різного розміру, що живуть у ґрунті та величезна різноманітність мікроорганізмів.

Іншими словами, ґрунт – це організм, подібний за своїм функціоналом до людського, який потребує постійного та ретельного догляду. Деякі люди можуть шкодити своєму організму, маючи шкідливі звички або неправильне харчування; на ґрунт можуть впливати багато інших факторів: абіотичні, біотичні та антропогенні. Людина має найбільший та найсильніший вплив на ґрунт, іноді завдаючи їй шкоди, навіть не розуміючи цього.

Повертаючись до вищезгаданої аналогії, можемо поставити собі запитання: коли ми звертаємося до лікаря? Тоді коли побачили чи відчули явну ознаку дискомфорту, болю чи хвороби. Для визначення причин проблеми вас спрямують здати аналіз крові або призначать інші тести, для точного діагностування та виявлення хвороби. Те саме відбувається і в полях. Після проведення посівної кампанії, як сімейний лікар бере пацієнта на облік, так і агроном бере на баланс поле і починає стежити за його “здоров’ям”. Він спостерігає за зростанням та розвитком рослин на всіх етапах від сходів до збирання врожаю.

Прийшовши у поле під час інтенсивного зростання, агроном може побачити хлороз – недолік, спричинений дефіцитом заліза. У рослини спостерігаються такі “симптоми”: затримка в зростанні, забарвлення стає блідо-зеленим або набуває відтінку жовтого кольору.Розвиток рослини сповільнюється.

Саме на цьому етапі агроном починає шукати причину події, а також усі можливі варіанти, що призведуть до вирішення цієї проблеми. Як і будь-який хороший лікар шукає інформацію в медичних підручниках, так і агроном шукає інформацію в багатьох джерелах про кількість заліза, яка потрібна рослинам, про вплив дефіциту заліза, про те, хто може провести діагностику рослин, про те, де знайти відповідне добриво, як його доставити, яку техніку внесення добрива застосувати. Це все необхідно встигнути зробити за один день, тому що рослини не чекатимуть! Потрібно терміново готувати операційну, щоб урятувати цього пацієнта з потенційним хлорозом!

Піднявши і вивчивши всі попередні дані про нещодавнє позакореневе підживлення, агроном розуміє, що заліза в баковій суміші не було.

І агроном починає прокручувати всі сценарії у себе в голові та вести розмову сам із собою:

– Ти правильно прописав технологію харчування?

– Усі так роблять!

– У сусіда працює, а ти не маєш. Чому так?

– А що відбувається у твоєму ґрунті?

Як показує практика, багато хто з нас, на жаль, не знає точного складу свого ґрунту: скільки там макро-, мезо-, мікроелементів та гумусу. Цьому агроному щастило певний час, бо це поле ще недавно було пасовищом. Користуючись конвенційними знаннями та успіхом він вносив добрива лише під потреби культур і часто забував про сівозміну. До цього моменту проблем із врожайністю не було і, незважаючи на такі помилки, він все одно отримував добрі врожаї за рахунок гарного потенціалу закладених показників елементів та показників родючості в полі. Але минув час, винесення елементів досягло апогею, адже все має свій ресурс.

І тут ми повертаємося до Закону Лібіха, також відомого як закон обмежувальних факторів. Цей закон стверджує, що на продуктивність рослини впливає не достатній ресурс, а найбільш дефіцитний. Це означає, що рослина даватиме стільки врожаю, скільки дозволяє найменшу доступну поживну речовину.

Як було написано заздалегідь, лікар дає направлення вузькоспеціалізованому лікарю, який має зробити аналізи та діагностування з метою визначити причину недуги.

Щоб краще зрозуміти ресурси ґрунту, ми маємо повернутися до початкових етапів формування технологічної карти.

Цей процес має схожість із процесом здачі аналізів у лікарні, але тут буде відбір проб ґрунту та відправлення даних зразків ґрунту до агрохімічної лабораторії.

Агрохімічний аналіз ґрунту – це фундамент, без якого неможливо збудувати ефективну систему харчування сільськогосподарських культур. Тому його обов’язково проводити на реакцію ґрунтового розчину (рН), розчинні солі, карбонатність, ємність катіонного обміну, насиченість основами, гранулометричний склад, вміст органічної речовини (гумусу), доступних форм фосфору, калію, кальцію, магнію, нітратного азоту, цинку, сірки. , бору, марганцю, міді та заліза. Саме ці показники найчастіше використовуються для побудови системи харчування с/г культур.

Визначення вмісту основних поживних речовин (азот, фосфор, калій) та макроелементів рекомендується виконувати не рідше 1 разу на 1-2 роки, мікроелементів – не рідше 1 разу на 3-4 роки. Терміни можуть змінюватись в умовах інтенсивного сільськогосподарського виробництва з більшими нормами внесення добрив.

В результаті цей аналіз дасть можливість регулярно та на постійній основі контролювати ці показники та дозволить:

  • визначати оптимальні норми та час внесення добрив;
  • диференціювати внесення добрив;
  • визначати лімітуючий фактор;
  • використовувати найефективніші види добрив.

Для виробників сільськогосподарської продукції агрохімічний аналіз ґрунту дозволить оптимізувати витрати на добрива та змусить їх ефективно працювати на кожному гектарі своїх полів. Отже, ми можемо раціонально розподілити час на внесення, ефективно використовувати грошові ресурси, при цьому підвищувати потенціал кожної сільськогосподарської культури.

Ми сміливо можемо зробити висновок, що проблему можна вирішити, якщо знати, де болить! Не думайте, що агрохімічний аналіз це дороге задоволення. Його ціна виправдана і є вашим вкладом у ґрунт на довгі роки. Аналіз показує реальну картину наявність ресурсів у вашому ґрунті. Вкладені кошти зараз повернуться сторицею у вигляді збільшення до врожайності в майбутньому.
Тому закликаємо подбати про себе та свій врожай!

Якщо у вас залишилися питання щодо харчування ваших рослин, буду радий на них відповісти в рамках програми Wonder LLC “Агроном 24/7”

Бажаємо Вам шалено високих урожаїв!

Агроном-експерт Wonder LLC
Ковальський Ігор

+380636261565
agronomist@wonder-corporation.com

супутні новини

Цікавлять умови співпраці

Замовте зворотній зв’язок і наші менеджери зв’яжуться з вами в найближчий час!

ЗАМОВИТИ ЗВОРОТНІЙ ЗВ’ЯЗОК